Anyżem nazywamy właściwie dwie rośliny: biedrzeniec anyż i badian właściwy (zwany także anyżem gwiaździstym lub anyżem gwiazdkowym).
Pierwsza z nich należy do rodziny selerowatych. Pochodzi z Egiptu i Azji Mniejszej. Anyż gwiaździsty zaliczany jest do rodziny cytryńcowatych, a w niektórych systemach do rodziny badianowatych. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji.
Jużw 1500 r. p.n.e. w „papirusie Ebersa” jednym z największych zbiorów receptur starożytnej egipskiej medycyny anyż zalecany był na wiele chorób. Dioskurydes, grecki lekarz, farmakolog i botanik, który żył w Rzymie w czasach cesarza Nerona zalecał tę roślinę zarówno jako lek na kaszel, antidotum na ukąszenia węży, jak i lek na problemy z pęcherzem i potencją. Karol Wielki i Ludwik Pobożny bardzo cenili działanie anyżu. W IX wieku zaczęto uprawiać go w ogrodach Karola Wielkiego, a hodowla tej rośliny była nakazana prawem. W Europie Środkowej anyż rozpowszechniony został przez benedyktynów. Niestety obecnie w naszym kraju jest prawie zapomniany.
Dzisiaj anyż uprawiany jest głównie w Hiszpanii (hiszpański anyż jest najbardziej ceniony), Bułgarii, Indiach, Turcji, Meksyku i Argentynie.
Anyż gwiazdkowy i biedrzeniec anyż rozróżnić można z łatwością po owocach, te anyżu gwiazdkowego są brązowe, a biedrzeńca szaro-zielone. Rośliny te łączy jeden główny składnik, który sprawia, że w lecznictwie i kosmetologii można stosować je zamiennie, jest nim anetol (olejek o wielu dobroczynnych właściwościach).
Olejek anyżowy ma delikatny słodkawy, ostry zapach, który często jest wykorzystywany do produkcji mydeł zapachowych, ma działanie lecznicze, a także wpływa korzystnie na urodę.
Anyż - właściwości
Trawienie i apetyt
Naukowo uznane jest stosowanie anyżu jako środka regulującego czynności trawienne, a także działającego dezynfekcyjnie na jelita. Anyż łagodzi skurcze żołądka i bóle wątroby oraz wzmaga apetyt.Wiatropędne i rozkurczowe
Jako środek wiatropędny anyż jest szczególnie polecany w przypadku kolek jelitowych u niemowląt, ale uwaga – nie należy go podawać bezpośrednio niemowlętom. Napar z nasion powinna pić matka karmiąca, a wówczas substancje czynne znajdą się w mleku. Można również podać dziecku napar rozcieńczony z wodą lub mlekiem. Działa rozkurczowo na cały układ trawienny.Wykrztuśne
Olejek anyżowy jest popularnym składnikiem mieszanek ziołowych na kaszel. Rozrzedza zaległy śluz. Polecany jest przy zapaleniu oskrzeli, gardła, krtani oraz chrypce.Antyseptyczne i przeciwzapalne
Pomaga zwalczyć infekcje bakteryjne oraz pomaga w gojeniu się ran.Przeciwreumatyczne
W tradycyjnej medycynie chińskiej anyż jest bardzo popularnym środkiem przeciwreumatycznym, zmniejsza bowiem ból i stany zapalne, a stymulując krążenie krwi.Uspokajające
Kąpiel z dodatkiem olejku anyżowego doskonale relaksuje, koi nerwy. Zapach anyżu pomaga w nerwicy i ułatwia zasypianie.Moczopędne
Wykazuje lekkie działanie moczopędne.Afrodyzjak
Anyż wzmacnia libido, działa zarówno na kobiety jak i na mężczyzn.Przeciwgrzybicze
Anetole hamują rozwój grzybów (także pleśniowych), przez co olejek anyżowy jest stosowany z powodzeniem w profilaktyce i leczeniu grzybicy.Wspomaganie laktacji
Olejek anyżowy sprzyja wydzielaniu mleka w okresie laktacji.Odświeżanie jamy ustnej
Świeże liście anyżku są stosowane w płynach do płukania jamy ustnej i produktach odświeżających oddech.Bóle menstruacyjne
Łagodzi skurcze macicy wywołujące bóle miesiączkowe.Menopauza
Działanie estrogenne anyżu powoduje, że łagodzi on dolegliwości związane z menopauzą.Skurcze
Olejek anyżowy zmniejsza skurcze narządów wewnętrznych, mięśni, skurcze i dolegliwości bólowe wywołane biegunką i stresem.Przeciwpasożytnicze i owadobójcze
Może być używany jako środek przeciwko wszom, pchłom, roztoczu i świerzbowi.Znaczenie kulinarne
W kuchni anyż stosowany jest przede wszystkim jako przyprawa dodawana do ciast i warzyw. Swoje zastosowanie znalazł również jako dodatek do potraw mięsnych i ryb, dzięki temu, że ułatwia ich trawienie. Anyż często wchodzi w skład popularnej przyprawy – curry. Można go używać jako zamiennika dla kminku i dodawać do gotowanej marchwi, czy kapusty. Anyż można dodawać również do kawy czy herbaty. Nada on napojom korzennego aromatu. Jako składnik anyżówek (Ouzo czy Pernod) wpływa na poprawę trawienia.Anyż w kosmetyce - na skórę i włosy
Anyż na zmarszczki i przebarwienia
Anetol zawiera garbniki i przeciwutleniacze, które chronią skórę przed działaniem wolnych rodników i toksyn, a także chroni przed działaniem promieni ultrafioletowych. Dzięki temu działa przeciwzmarszczkowo oraz chroni przed powstawaniem przebarwień na skórze.Trądzik
Olejek anyżowy ma właściwości oczyszczające, dzięki czemu pomaga w walce z trądzikiem.Egzema i łuszczyca
Anetol pomaga oczyścić skórę z blaszek łuszczycowych, dezynfekuje, zapewnia naturalną ochronę, odżywia i wygładza skórę.Włosy
Stymuluje wzrost włosów, naprawia uszkodzone włosy, nawilża, pomaga zwalczyć łupież.Dawkowanie
Anyż można stosować w postaci naparu lub olejku eterycznego. Olejku nie można stosować bez rozcieńczenia. Dzienna dawka to 3 g anyżu lub 0,3 g olejku.Przeciwwskazania:
- ostry nieżyt żołądka, jelit, nerek,- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
- krwawienia wewnętrzne,
Dużych
stężeń anyżu powinny unikać:
- małe dzieci,
- kobiety w ciąży,
- chorzy na nowotwory,
- osoby z nadciśnieniem tętniczym,
- osoby o wrażliwej skórze.
Napar z anyżu:
- 1 czubatą łyżeczkę anyżu rozgnieść w moździerzu,
- zalać 1 filiżanką wody,
- odstawić pod przykryciem na 10 minut,
- przecedzić,
- na kaszel – pić 2-3 razy dziennie po 1 filiżance osłodzonej z miodem,
- na kłopoty z trawieniem – pić napar niesłodzony.
Jak zrobić olejek anyżowy w domowych warunkach
- 1 czubatą łyżeczkę anyżu rozgnieść w moździerzu,
- wsypać do słoiczka,
- zalać dowolnym słodkim olejem (polecam olej ze słodkich migdałów),
- podgrzać w kąpieli wodnej dokładnie mieszając,
- zamknąć szczelnie pokrywką i przez 3 tygodnie przechowywać w ciepłym i nasłonecznionym miejscu.
Wkrótce pokażę, w jaki sposób użyłam olejku anyżowego do zrobienia kosmetyków.
Korzystałam z:
Andrzej Szymański Lekarz domowy naturalny, Wydanie I, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 1995 ,
Johannes Gottfried Mayer, Bernhard Uehleke, o. Kilian Saum, Zioła ojców Benedyktynów. Mieszanki i leczenie, Bertelsmann Media Sp. z o.o., Warszawa 2004,
Wikipedia.
Zobacz także:
Uniwersalny tonik anyżowy DIY
Zapachy na zimę - czym umilić sobie długie wieczory
Krem do rąk na zimę DIY z olejkiem anyżowym
34 korzyści ze stosowania imbiru
Bardzo ciekawy wpis, duzo interesujacych rzeczy sie z niego dowiedzialam.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie:-)
Cieszę się :) Dziękuję i pozdrawiam!
UsuńJa bardzo lubię ciasta i ciastka anyżowe, no i herbatka jest przepyszna. :-)
OdpowiedzUsuńMoże kosmetyki z olejkiem anyżowym też się Tobie spodobają ;)
UsuńTaki niepozorny anyż a ile zastosowań. Świetny post :)
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję :)
UsuńNawet nie wiedziałam, że anyż ma tyle zastosowań... Swego czasu robiłam olej ziołowy podobną metodą jak Twój olejek anyżowy i następnym razem będę o nim pamiętać by go dorzucić;)
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę :) Co do olejku, to w anyż gwiazdkowy jest bardziej aromatyczny, a zdecydowanie więcej aromatu mają gwiazdkowate owoce niż same nasiona.
UsuńFajny post :) Olejek anyżowy mnie ciekawi.
OdpowiedzUsuńTrochę tego olejku ostatnio naprodukowałam, więc na pewno zamieszczę kilka moich pomysłów na jego wykorzystanie ;)
UsuńRewelacja! Z tylu różnych właściwości znalazłam coś zarówno dla siebie, córki i męża, więc musze się zaopatrzyć w anyż! uwielbiam jego zapach :)
OdpowiedzUsuńW takim razie nie ma wyjścia, trzeba kupić ;)
UsuńCieszę się, że informacje się przydają :)
Pamiętam, że jako dziecko jadłam podczas przeziębienia cukierki anyżowe i bardzo mi smakowały. Chętnie zrobię taki olejek - dziękuję za przepis:)
OdpowiedzUsuńSuper! Bardzo mi miło :]
UsuńWstyd się przyznać, ale nigdy nie kupowałam i nie używałam anyżu. Gdybym wiedziała o jego właściwościach wcześniej,,, bardzo lubię zdrowy styl życia i na pewno zacznę go używać. Pozdrawiam serdecznie :)
OdpowiedzUsuńNie wiem dlaczego w naszym kraju nie jest popularny i nie są znane jego różnorodne zastosowania, ale można to zmienić ;)
UsuńNie wiedziałam, że anyż ma tyle dobroczynnych właściwości
OdpowiedzUsuńUwielbiam takie domowe przepisy :) Czekam na przepisy jak zrobić kosmetyki :)
OdpowiedzUsuńSporo ma tych właściwości :)
OdpowiedzUsuńTaki olej anyżowy chętnie wykorzystałabym do olejowania włosów :)
OdpowiedzUsuńSpróbuj, naprawdę łatwo się go robi, a daje wyraźne efekty :)
Usuńjeszcze nigdy nie używałam anyżu
OdpowiedzUsuńMoże pomoże na mój trądzik ;)
OdpowiedzUsuńOstatnio zrobiłam dla siebie tonik anyżowy dla skóry suchej i wrażliwej. Działa znakomicie. Pomyślę nad takim dla cery trądzikowej :)
UsuńHerbatkę z anyżu piłam na początku przygody z karmieniem i faktycznie świetnie wspomógł moją laktacje ;)
OdpowiedzUsuńAneris „Aneris” D
OdpowiedzUsuńUwielbiam zapach anyzkowy ;)
Świetny post. Póki co dodawaliśmy anyż do wina grzanego, a jest tyle możliwości jego użycia. Niesamowita przyprawa, która może zamienić się w wiele cudowności pomocnych nam na co dzień :)
OdpowiedzUsuńDawno takiego wina nie piłam, muszę w tym sezonie zimowym pamiętać ;)
UsuńMam wrażenie, że zapomnieliśmy jakie właściwości maja naturalne rośliny. Nie zdawałam sobie sprawy, że anyż pomaga w tak dużej ilości schorzeń.
OdpowiedzUsuńTrzeba sobie o tym przypominać, szczególnie że dużo ostatnio słyszymy o egzotycznych roślinach, a u nas też jest wiele takich skarbów :)
Usuń