środa, 7 lutego 2018

Medycyna estetyczna – co to jest i jakie zabiegi są najpopularniejsze

zabiegi na cellulit


Medycyna estetyczna staje się w Polsce coraz bardziej popularna, ale nadal przez wiele osób utożsamiana jest z chirurgią plastyczną albo kosmetologią, mimo że są to trzy odrębne dziedziny. W medycynie estetycznej, w odróżnieniu od chirurgii plastycznej wykonuje się zabiegi ambulatoryjne, bez użycia skalpela, dopuszczając jedynie drobne nakłucia lub nacięcia, po których pacjent nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji.
W porównaniu z zabiegami kosmetycznymi działającymi jedynie powierzchniowo, medycyna estetyczna ingeruje w głębsze warstwy skóry wykorzystując jej zdolność do regeneracji, przez co zabiegi te są o wiele bardziej skuteczne. Prócz strzykawek, wykorzystuje się działanie laserów, fal radiowych oraz innych specjalistycznych sprzętów.


Najczęściej wykonywane zabiegi medycyny estetycznej

 

Pod koniec 2017 roku Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging przeprowadziło badanie, w 450 gabinetach medycyny estetycznej w Polsce, z których wynika, że:

Najpopularniejsze zabiegi na ciało, to:

- mezoterapia (25%),
- zabiegi laserowe np. depilacja, poprawa kondycji skóry (21%),
- lipoliza (18%),
- zabiegi z wykorzystaniem technologii high-tech np. ultradźwięki, fale radiowe (13%),
- endermologia (7%),
- usuwanie żylaków (7%).

mezoterapia

Najczęściej wykonywane zabiegi na twarz, to:

- toksyna botulinowa, czyli botoks (29%),
- wypełniacze (28%),
- mezoterapia (18%),
- zabiegi z wykorzystaniem tkanek autologicznych np. osocze bogatopłytkowe (9%),
- zabiegi laserowe (8%),
- peelingi chemiczne (4%).

Popularne zabiegi medycyny estetycznej

 

Mezoterapia

Mezoterapia to zabieg medyczny polegający na dostarczeniu bezpośrednio do skóry właściwej substancji leczniczych, regenerujących lub odżywczych. Służy poprawie stanu i kondycji skóry na całym ciele. Jest najbardziej popularnym zabiegiem, ponieważ powoduje szybko widoczne efekty.

Dzięki mezoterapii można:
- nawilżyć i ujędrnić skórę (twarzy, szyi, dekoltu, brzucha, rąk, nóg, nóg i pośladków),
- zlikwidować cienie pod oczami,
- odmłodzić dłonie,
- zapobiec wypadaniu włosów.

Endermologia

Endermologia, czyli masaż podciśnieniowy, to zabieg, oddziałujący na skórę i podskórną tkankę łączną wykonywany za pomocą urządzenia złożonego z dwóch rolek i łagodnie działającego systemu ssącego. W wyniku działania tego urządzenia, zbita, stwardniała tkanka skupiająca komórki tłuszczowe zmiękcza się, co umożliwia uwolnienie i usunięcie nawet tego tłuszczu, który jest odporny na ćwiczenia fizyczne i dietę.

pękające naczynka

 

Osocze bogatopłytkowe ( PRP, Platelet Rich Plasma)

Zabieg z użyciem osocza bogato płytkowego tzw. plazmolifting stosuje się w przypadku oznak starzenia: zmarszczki, bruzdy, fałdy, kurze łapki, zmniejszona gęstość skóry, a także przy osłabionych lub wypadających włosach, gdy potrzebne jest wypełnienie blizn po trądziku oraz gdy chcemy, aby skóra szybciej się goiła i regenerowała po zabiegach.
Poleca się go szczególnie osobom poszukujących naturalnych metod odmładzania lub pacjentom z chorobami alergicznymi. Polega on na pobraniu krwi własnej pacjenta do specjalnych probówek, następnie probówki umieszczane są w specjalnej wirówce laboratoryjnej. Płytki krwi zostają oddzielone od pozostałych składników, a następnie zagęszczone i zawieszone w osoczu. Odpowiednio przygotowany preparat osocza bogatopłytkowego wstrzykuje się do skóry w wybrane miejsca.
Efekty zabiegu:
- wygładzenie zmarszczek i fałdów,
- poprawa ukrwienia skóry,
- ujednolicenie kolorytu skóry,
- poprawa elastyczności, napięcia i gęstości skóry,
- przyspieszenie procesów gojenia po zabiegach medycyny estetycznej.

Zamykanie naczynek

Zamykanie naczynek to zabieg, który po raz pierwszy miałam wykonywany jeszcze jako dziecko, od tego czasu byłam na takich zabiegach kilkakrotnie, ponieważ jest to jedyny poznany przeze mnie sposób na pozbycie się pajączków.
Wykonuje się go przy użyciu lasera. Odpowiednio dobrane promienie trafiają bezpośrednio w naczynko i zamykają je. Zabieg powoduje chwilowe pieczenie w momencie strzału lasera. Efekt jest widoczny po kilku dniach. W przypadku drobnych naczyń skuteczny jest już pierwszy zabieg, zazwyczaj jednak potrzebne są dwa lub trzy.

Medycyna estetyczna ma swoje zastosowanie także w leczeniu łysienia, nadpotliwości oraz blizn i rozstępów. Jak widać dziedzina ta, to nie tylko zabiegi odmładzające. Jakie jest Wasze zdanie na temat medycyny estetycznej?


Korzystałam z:
dermaestetic.pl
laguel.pl



48 komentarzy:

  1. Jeszcze nie korzystałam z tych dobrodziejstw...ale nigdy nie mówi nigdy...
    pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda, nigdy nie wiadomo co może być nam potrzebne, medycyna estetyczna szybko się rozwija.

      Usuń
  2. usuwania żylaków spodziewałam się wyżej, według mnie mało inwazyjne zabiegi są ok - jeśli mają z czymś pomóc w sensie zdrowotnym, albo jeśli ktoś bardzo tego chce to czemu nie. Sama raz skorzystałam z zabiegu laserem, aby usunąć włókniaka z nosa - który przed zabiegiem okazał się włókniakiem, bo wg mojej dermatolog miałam dużego wągra na nosie, i przyznam, że gdyby nie koszta to pewnie poszłabym usunąć przebarwienia z cery.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze wybrać się chociaż na konsultację, zwykle jest bezpłatna. Co do żylaków to pewnie tylko część osób korzysta z zabiegów w takich klinikach.

      Usuń
  3. Mam w głowie plan zrobienia mezoterapii mikroigłowej w celu pozbycia się szpecących blizn potrądzikowych :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobry pomysł, nie ze wszystkim są w stanie poradzić sobie kosmetyki.

      Usuń
    2. Mezoterapia mikroigłowa rozprawi się z Twoimi bliznami. takie zabiegi możesz wykonać również w gabinetach kosmetycznych. Nie zastanawiaj się za długo, bo im szybciej tym lepiej.

      Usuń
    3. Tak jak Agnes napisała - im szybciej tym lepiej. Warto zwiększyć prawdopodobieństwo, że blizny znikną ;)

      Usuń
  4. Szczerze mówiąc to mam zdania. Sama nie miałam okazji korzystania z zabiegów, choć pewnie bym coś znalazła dla siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Zabieg z osoczem za mną chodzi, pod oczy na zmniejszoną gęstość skóry :P

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawe są te zabiegi. O niektórych nie miałam pojęcia.

    OdpowiedzUsuń
  7. Mam do nich negatywny stosunek. Jak popatrzę na polskie celebrytki w wieku 50 lat które wyglądają młodziej ode mnie a mam 30 to jakoś tak... niesmacznie mi

    OdpowiedzUsuń
  8. O bardzo ciekawe zabiegi :) Nie korzystałam jeszcze ale zainteresowałaś mnie.

    OdpowiedzUsuń
  9. Pierwsze co przychodzi na mysl czytając medycyna estetyczna to operacje plastyczne. A tutaj widzę bardzo fajne zabiegi 😊 może kiedyś ktos mi sprezentuje takie coś na urodziny.

    OdpowiedzUsuń
  10. Na te usługi dla ciała mnie nie stać ,a takie które ze względów zdrowotnych pasowało by zrobić narazie mnie omijają

    OdpowiedzUsuń
  11. Ciekawy artykuł :) Sporo nowych rzeczy można się dowiedzieć :D

    OdpowiedzUsuń
  12. Na pewno sa potrzebne, chociaż część z nich jest dla urody , ale dużo też dla zdrowia, kwestia ceny za te zabiegi, bo nie każdego jednak stać :-)

    OdpowiedzUsuń
  13. Dla mnie to totalna czarna magia, tym bardziej przydadzą mi się informacje zawarte w tym poscie:) pozdrawiam Angelika F

    OdpowiedzUsuń
  14. Kiedyś poszłam zachęcona modnym sloganem mezoterapii do kosmetyczki i poleciała mi całkiem inny zabieg, po dziś nie wiem czemu. Może kiedyś uda mi się jeszcze skorzystać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Profesjonalną mezoterapię robi lekarz, więc nie dziwie się, że kosmetyczka tego nie zrobiła, ale wygląda na to, że postąpiła nieuczciwie.

      Usuń
  15. Z tych zabiegów u mnie w rodzinie mama miała w jakiś nietypowy sposób usuwane żylaki, bo bała się tradycyjnej operacji ;)

    OdpowiedzUsuń
  16. Fajne podsumowanie, ja planuję jakieś zabiegi na twarz, ale jeszcze się nie zdecydowałam jakie;)

    OdpowiedzUsuń
  17. Jesli chodzi o mnie to uwwzam ze takie drobne zabiegi kondycyje sa jak najbardziej ok. Sama zastanawiam sie nad mezo :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Część z wyżej wymienionych zabiegów można wykonać również w gabinecie kosmetycznym. Drogie Panie nie bójcie się korzystać z bardziej inwazyjnych zabiegów u kosmetologa. U lekarza będziecie miały wykonane to samo, tylko dwa razy drożej.

    OdpowiedzUsuń
  19. Ja się w tym tak nie orientuję.
    Medycyna estetyczna jednak staje się coraz bardziej popularna.
    Pozdrawiam serdecznie! Buziaki 🙂

    OdpowiedzUsuń
  20. Jest tyle ciekawych zabiegów na które bym się wybrała. Ale niestety czasem są inne priorytety. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To życzę, żeby kiedyś się udało zrealizować te mniej istotne potrzeby ;)

      Usuń
  21. O niektórych nawet nie słyszałam! Jestem ciekawa,czy kiedyś się na coś zdecyduję

    OdpowiedzUsuń
  22. Uważam, że medycyna estetyczna jest bardzo potrzebna i nie potrzebnie kojarzy się tylko z odmładzaniem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, pomagają się pozbyć niekiedy dużych kompleksów, które np. powodują blizny, rozstępy itd.

      Usuń
  23. Coraz więcej osób korzysta z usług medycyny estetycznej... nie bez powodu nazywa się medycyna, bo pomaga ludziom w różnych sytuacjach...

    OdpowiedzUsuń
  24. Hmm nigdy z czegoś takiego nie korzystałam...ale kto wie, może za kilka lat się na coś skuszę :) Warto o siebie dbać w ten sposób w końcu wszystko jest dla ludzi, trzeba tylko pamiętać, że należy zachować umiar i zdrowy rozsądek ;)

    OdpowiedzUsuń
  25. Ojojojoj, ja się trzymam od wszelkich igieł z daleka, chyba że są to igły z okazji pobierania krwi w ramach profilaktyki :)

    OdpowiedzUsuń
  26. Jeżeli ktoś potrzebuje jakiegoś zabiegu to oczywiście jest ważne, aby iść i zrobić co ma się zrobić. Np. takie usuwanie żylaków to ważna sprawa zeby nie męczyć się z bólem

    OdpowiedzUsuń
  27. Według mnie każda osoba zajmująca się powinna mieć studia medycyna estetyczna. I nie ma innej opcji. bo ja inaczej na taki zabieg nie wyraziłbym zgody

    OdpowiedzUsuń
  28. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej przynoszą bardzo dobre rezultaty zarówno przy modelowaniu sylwetki, usuwaniu zb.ędnego owłosienia oraz redukcji defektów w postaci blizn, rozstępów i zmarszczek. Bardzo dobre efekty można uzyskac dzięki laseroterapii oraz mezoterapii igłowej.

    OdpowiedzUsuń
  29. Świetny artykuł. W bardzo jasny, czytelny sposób przekazujesz podstawową wiedzę na temat medycyny estetycznej i ciekawe dane. Mam nadzieję, że rozwieje to wątpliwości wielu osób. W końcu - tak jak piszesz - medycyna estetyczna jest coraz bardziej popularna i nawet już nikogo specjalnie nie dziwi. :)

    OdpowiedzUsuń
  30. Tego typu teksty bardzo pomagają w zrozumieniu czym jest medycyna estetyczna. Dla niektórych to nadal dość kontrowersyjna dziedzina. Tymczasem jeśli dla kogoś kompleksy z powodu wyglądu są tak duże, że mają negatywny wpływ na życie, dlaczego nie skorzystać z jej dobrodziejstw?

    OdpowiedzUsuń
  31. Bardzo przyjemny artykuł. Wprowadza początkujących w tajniki medycyny estetycznej. :) Ta gałąź medycyny to dużo trudnych nazw, stereotypów i plotek rozsiewanych przez przeciwników. Tymczasem kiedy znajdzie się dobrego specjalistę, nie ma powodów do obaw. Wszystko jest dla ludzi. :)

    OdpowiedzUsuń
  32. Medycyna estetyczna rośnie w siłę. :) Kiedyś kompleksy zostawały właściwie na całe życie, dziś - można się ich pozbyć właściwie od ręki. Dla niektórych to zbędna gałąź medycyny, ale ci, którzy wstydzili się jakiejś swojej cechy i mogli to zmienić, na pewno są innego zdania.

    OdpowiedzUsuń
  33. Świetny tekst, bardzo przystępnie przybliża temat. Medycyna estetyczna jest według mnie bardzo pasjonująca. A przy okazji sprawia, że ludzie mogą poczuć się lepiej w swojej skórze - to piękne. :)

    OdpowiedzUsuń
  34. Jak dla mnie najważniejsze jest znalezienie odpowiedniej osoby do przeprowadzenia operacji, takiej, której możemy zaufać i nie bać się o efekty pracy. Z jednej strona ważne jest, aby taka operacja nie kosztowała majątku, a z drugiej strony żeby było wykonana najlepiej jak to tylko możliwe

    OdpowiedzUsuń
  35. Teraz tego typu zabiegi są coraz bardziej popularne. I nikt sie im już nie dziwi tak jak jeszcze kilka lat temu. :) Takie rzeczy jak mezoterapia lub zamykanie naczynek to nie są bardzo inwazyjne rzeczy, a potrafią poprawić samopoczucie pacjenta w bardzo wyraźny sposób.

    OdpowiedzUsuń
  36. Popularność tego typu zabiegów jest coraz większa w naszym kraju. Widać to w salonach, gdzie czasami można spotkać długie kolejki.

    OdpowiedzUsuń
  37. Super zrobiony artykuł. Z zabiegów można wymieniać jeszcze więcej ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zainteresowanie moim blogiem.
Zapraszam do obserwowania, będzie mi bardzo miło :)
Jeśli prowadzisz bloga, z chęcią Cię odwiedzę.
Komentarz to nie miejsce na reklamę, jeśli chcesz się zareklamować na tym blogu zajrzyj na stronę KONTAKT/WSPÓŁPRACA.

Instagram @mrs_calluna